25 Mart 2019 04:37:30
Sivasspor Taraftar Derneği Logo
Başlığı Görüntüle
 Başlığı Yazdır
 Regaib Kandiliniz Mübarek Olsun
GUHERTASLI
sivasspor.web.tr//images/pixiz-22-03-2018-09-54-08.jpg

"And olsun! Size, kendinizden öyle bir Peygamber geldi ki, zahmet çekmeniz Onu üzer. Üzerinize titrer. Müminlere çok şefkatli, çok merhametlidir." (Tevbe Suresi, 128)

Af ve mağfiretin müjdecisi Regaip Kandili, bizlere, hayatın sonsuzluk okyanusunda buluşmak üzere akıp gittiğini, geride sadece Allah'ın rızasına uygun iyi amellerin kalacağını bir kez daha hatırlatıyor. Evet, bu yıl Regaib Kandili, 17 Haziran Perşembe gününü 18 Haziran Cuma gününe bağlayan geceye isabet ediyor.Regaib Kandili, İslami literatürümüzde üç aylar olarak bilinen ve rahmeti, bereketi, mağfireti bol olan feyizli bir maneviyat mevsimine girdiğimizin habercisidir.Üç aylar olarak nitelendirilen Recep, Şaban ve Ramazan ayları kalplerin ve gönüllerin manevi doyum mevsimidir. Bu özel aylar ve bu ayların içinde barındırdığı mübarek gün ve geceler, bize yaratılış amacımızı düşünme, Yaratan ve yaratılanlarla olan münasebetlerimizi gözden geçirme fırsatı sunar. Ayrıca Yüce Allah'a gönülden yalvararak, günahlarla kirlenmeye yüz tutmuş gönüllerimizi tövbeyle arındırma, kendimizi bulma ve bilme, nefsin sonu gelmez arzu ve ihtiraslarına dur deme ve onlardan uzaklaşma imkânını bahşeder.

Milletimizin kandil diye adlandırdığı bu bereketli ve değerli geceler, yüreklerimizi ve geleceğimizi aydınlatan ışıklardır; kendimizi denetleme ve değerlendirmenin, bir beşer olarak ilahi kudret karşısında acizliğimizin şuuruna vararak şükür, taat ve ibadetlerimizi artırmanın, bir kez daha geçmişimizin muhasebesini yapıp geleceğe hazırlıklı olmanın bir vesilesidir. Bu feyizli geceler, günümüzün yoğun ve karmaşık hayat akışı içinde kaybolup giderek öze dönüşü ihmal eden müslümanlar için içe dönük bakış ve öz denetim fırsatıdır.

Regaib, elde edilmesi arzu edilen değerler demektir. Recep ayının ilk Cuma gecesinde, Yüce Allah (c.c.) kullarına çokça rahmet ve mağfirette bulunduğu için Regaib Kandili adını almıştır.

Cuma geceleri, Cenabı Allah katında kıymetli ve bereketli vakitlerdendir. Yılda bir kez Regaib gecesine denk gelen Cuma geceleri daha kıymetli ve mübarek hale gelmektedir.

Regaib gecesi, yalvarış ve yakarışların Yüce Mevla'ya sunulduğu ve O'nun rahmetinden af istenildiği umut, huzur ve müjde gecesidir.

Regaip kandili, Allah Teâlânın lütfunun çokluğu ve kereminin bolluğu ile kullarına karşılık verdiği, birçok günahkârı bağışladığı gecedir.

Peygamber Efendimizin (s.a.s.) Recep ayının ilk Perşembe gününü oruçla geçirdiği ve Cuma gecesinde, bu kandil gecesine mahsus olmak üzere 12 rekât namaz kıldığı kabul edilir. Regaib gecelerinde dua etmek, tevbe ve istiğfarda bulunmak, bu geceyi kutsal kabul etmek suretiyle çeşitli ibadetlerle geçirmek, genel olarak âlimler arasında kabul görmüştür.

İdrak ettiğimiz mübarek Regaib kandili vesilesiyle, ruhumuzu karartan kötü duygu ve düşünceleri kalplerimizden atalım. İbadetin zevkinden bizi mahrum eden nefsin kötü arzularını frenleyelim. Gönül dünyamızı bulandıran haset, kin ve düşmanlık gibi kötü duygulardan kendimizi temizleyelim.İlahi rahmetin bol olduğu böylesi bir gecede, gönül huzuru içerisinde Allah Zül Celâl Hazretlerine, ailemize, çocuklarımıza, milletimize ve tüm insanlığa karşı görev ve sorumluluklarımızın olduğunu bir defa daha hatırlayalım. Yanlış ve kusurlarımızdan dönelim, elimizi ve gönlümüzü uzanabileceğimiz herkese açalım. Aramızdaki sevgi bağını ve dayanışma ruhunu güçlendirelim, kırgın gönülleri barıştıralım.

Regaib kandilinizin bereketli geçmesini, aziz milletimizin ve bütün İslam âleminin birlik ve beraberliğine, insanlığın barış ve huzuruna vesile olmasını Cenabı Allahtan niyaz ediyoruz. İnsanlığın ortak huzurunu tehdit eden her türlü terör, şiddet, zulüm ve düşmanlığın son bulmasını, Siyonist İsrail gibi terörist ve zalim devletlerin mağlup ve zelil edilerek, mazlum ve mağdur kardeşlerimizin zulüm ve işkencelerden kurtarılmasını Aziz Allahtan diliyoruz.

Bu geceyi nasıl değerlendirmeli, ihya etmeli?

Bu gece, mümkünse oruçlu olarak karşılanmalı.

Bu gece, kazâsı olan hiç değilse 1 günlük kazâ namazı kılmalı.

Bu gece, çokca Kur'an-ı Kerim okumalı.


Bu gece, yatsı ve sabah namazlarını camide cemaatle kılmalı. Yatsı namazı ile sabah namazını camide kılmak, o günün, o gecenin ihyâsı demektir. İnsan sabahlara kadar, akşamlara kadar ibadet etmiş gibi sevab kazanır.

Bu gece, bol zikir etmeli. "Lâ ilâhe illallah", "Allahümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed", "Estağfirullah", "Sübhànallah", "Elhamdülillâh", "Allahu ekber", "Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm", "Allah" gibi sözler mübarek ifadeler olup, bunları zikretmek çok sevaptır.

Bazı namazlar vardır, Peygamber Efendimiz (s.a.v.) kılmıştır.

Bu gece, Tesbih Namazı kılınabilir.

Bu gece, akşamla yatsı arasında 12 rekât Hacet Namazı kılınır.

Hacet Namazı nasıl kılınır?

Hacet namazı, 2 rekâtta bir selam verilerek kılınır.

Fatiha suresinden sonra her rekâtta 3 Kadir suresi ve 12 İhlas suresi okunur.
Namazdan sonra 7 Salat-ı Ümmiye okunup secdeye varılır.

Salat-ı Ümmiye: "Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedinin-nebiyyil-ümmiyyi ve alâ âlihî ve sahbihî ve sellim"

Secdede 70 defa, Sübbûhun kuddûsün rabbünâ ve rabbül-melâiketi ver-rûh, okunur.

Secdeden kalkıp 1 defa, Rabbiğfir verham ve tecâvez ammâ ta'lem. İnneke entel-eazzül-ekrem, okunur.

Tekrar secdeye varılıp yine 70 defa, Sübbûhun kuddûsün rabbünâ ve rabbül-melâiketi ver-rûh, okunur.

Secdeden kalkılıp dua edilir.

Duada Hazreti Allah'a (c.c.), Allâhümme bârik lenâ recebe ve şa'bân. Ve bellığnâ ramazân, diye iltica edilir.

Unutmayalım!

Regaib gecesi, üç aylar içinde kendisinden sonra gelecek olan Miraç, Berat ve Kadir gecelerinin de bir müjdecisidir. Onun için bu müjdeciye kulak verip bu geceyi, üç ayları ve diğer mübarek geceleri iyi değerlendirmeli.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) Regaip gecesinin içinde bulunduğu Recep ayında çok dua eder, namaz kılar, oruç tutar, iyiliklerin her çeşidini yapar, sadaka vermeye özen gösterirdi.

Resulullah (s.a.v.) buyurdular ki: "Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geri dönmez, kabul olunur: Recep'in ilk gecesi, Şaban yarısı gecesi, Cuma gecesi, Ramazan Bayramı gecesi, Kurban Bayramı gecesi."

HEPİNİZE ALLAHTAN BEREKETLİ KANDİLLER!

REGAİB KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN!

GIRMIZI GARA ŞAMPİYON ZARA
 
https://sivasspor.web.tr
58zarali
tüm islam aleminin ve tüm sivassporluların kandili mübarek olsun
Değerli üyelerimiz forumlarımızda lütfen küçük yazı karakteri kullanmaya özen gösterelim.


i33.tinypic.com/2mzmxyx.gif
 
https://sivasspor.web.tr
RECEP_YUKSEL
www.askalemi.de/resimlerim/regaip-kandili_ekart_4.png
***
***
***


İSTANBUL SİVASSPOR TARAFTAR DERNEĞİ
 
https://sivasspor.web.tr
Yigido
Regaib Kandiliniz mübarak olsun.
img901.mytextgraphics.com/marqueetextlive/2010/06/08/0eccc72b8d1635bb4321f49347d3bde3.gif
 
https://sivasspor.web.tr
altuntas58
Arkadaşlar hepinizin gecmiş regaip kandili mubarek olsun
 
https://sivasspor.web.tr
GUHERTASLI
www.meleklermekani.com/imagehosting/regaip-235.jpg

Regaip Kandili çok lütuf ve ihsanla dolu kıymetli bir gece.. Regaip Kandili gecesinde ne yapmalı nasıl ibadet etmeli? Regaip kandiline özel namaz var mı?

BU GECE NELER YAPMALI

Kelime olarak regaib, çokça rağbet edilen, nefis, kıymetli, değerli, ihsan manalarına gelen Ragibe kelimesinin çoğuludur. Buna göre Regaip Gecesi denilince:Çok lütuf ve ihsanla dolu, kıymeti ve değeri büyük, çok iyi değerlendirilmesi gereken gece manası anlaşılır. Bu gece Allah lütuflarını sağanak sağanak yağdırır.

Bu geceyi ibadetle ihya etmenin sevabı pek çoktur. Diğer zamanlarda okunan her Kur'an harfi için on sevap verilirse, Recep ayında yüzleri geçmekte, Regaib kandilinde ise daha da artmaktadır. Kaza ve nafile namazların sevabı ise diğer gecelere oranla kat kat fazladır. Regaib kandilinde yapılacak ibadetlerden birisi de duadır. Peygamberimiz (sas), bir hadislerinde bu gecede yapılacak duaların Allah katından geri çevrilmeyeceğini bildirmişlerdir.

Bütün kandil gecelerinde yapılabilecek ve yapılması gereken önemli bir takım afv ü mağfirete nail olma, ecr ü sevap kazanma, manevi terakki kaydetme, bela ve musibetlerden kurtulma ve rıza İlahiye ulaşma vesileleri vardır ki, bunlardan bazılarını maddeler halinde kısaca ve toplu olarak yeniden hatırlamakta yarar var:

1. Kur'anı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekanlarda Kur'an ziyafetleri verilmeli; Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

2. Peygamber Efendimiz (sas)'e salat ü selamlar getirilmeli; O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

3. Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.

4. Tefekkürde bulunulmalı; Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir gibi konular başta olmak üzere hayati meselelerde derin düşüncelere girmeli.

5. Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plan ve programı çizilmeli.

6. Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

7. Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

8. Mü'minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.

9. Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.

10. Kişi kendine ve diğer Mü'min kardeşlerine hatta isim zikrederek dualar etmeli.

11. Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlakı yerine getirilmeli.

12. Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.

13. O gece ile ilgili ayetler, hadisler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı.

14. Dini toplantılar, paneller ve sohbetler düzenlenmeli; va'z ü nasihat dinlenmeli;

15. Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.

16. Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli; hoşnutlukları alınmalı; ve manevi iklimlerinde vesilelikleriyle Hakk'a niyazda bulunulmalı.

17. Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.

18. Hayattaki manevi büyüklerimizin, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, faks yahut, email çekerek tebrik edilmeli; duaları istenmeli.

19. Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı.
 
https://sivasspor.web.tr
puar
Kandiliniz mübarek olsun arkadaslar.
İSTANBUL SİVASSPOR TARAFTAR DERNEĞİ
 
https://sivasspor.web.tr
GUHERTASLI
tüm islam aleminin mübarek regaip kandli hayırlı olsun.bugün dualarımızda huzuru olmayanlara huzur,işi olmayanlara iş derdi olanlara derman sağlıgı olmayanlara sağlık vermesini dileyelim.
GIRMIZI GARA ŞAMPİYON ZARA
 
https://sivasspor.web.tr
RECEP_YUKSEL
(Receb ayında Allah’a çok istiğfar edin; çünkü Allahü teâlâ Receb ayının her vaktinde Cehennemden azat ettiği kulları vardır. Ayrıca Cennette öyle köşkleri vardır ki, ancak Receb ayında oruç tutanlar girer.)

Ragaip Kandiliniz Mübarek Olsun Tüm İslam Alemine Üç Aylar Hayırlı Olsun.
***
***
***


İSTANBUL SİVASSPOR TARAFTAR DERNEĞİ
 
https://sivasspor.web.tr
eroldeger
RECEP_YUKSEL tarafından yazılan metin:

(Receb ayında Allah’a çok istiğfar edin; çünkü Allahü teâlâ Receb ayının her vaktinde Cehennemden azat ettiği kulları vardır. Ayrıca Cennette öyle köşkleri vardır ki, ancak Receb ayında oruç tutanlar girer.)

Ragaip Kandiliniz Mübarek Olsun Tüm İslam Alemine Üç Aylar Hayırlı Olsun.dostlar kandilini mubarek olsun rabim nice kandillere ulaştırsın tüm sevdiklerinizle

 
https://sivasspor.web.tr
Atlanılacak Forum: